Haber

İspanya’daki Türk vatandaşlarının oy pusulaları İstanbul’a gönderildi

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için İspanya’daki Türk vatandaşlarının oylarını içeren sandıklar diplomatik kuryelerle İstanbul’a gönderildi.

Oy verme işlemleri 5-7 Mayıs tarihlerinde Madrid’deki Türkiye Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirildi.

Madrid’de 2 bin 673, Barselona’da 3 bin 165 ve 5 bin 838 kayıtlı seçmenin bulunduğu İspanya’da seçimlere katılım yüzde 55 civarında gerçekleşti.

Rahat ve sorunsuz oy kullanma işlemlerinin ardından sandıklarda toplanan oy pusulaları, diplomatik torbalara konularak mühürlendikten sonra gece Madrid Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğu’nda muhafaza edildi.

Sabah saatlerinde havalimanlarına taşınan sandıklar, diplomatik kuryeler eşliğinde Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul seferini yapacak uçaklara yerleştirildi.

Oy pusulaları Türkiye’ye teslim edildikten sonra kolluk kuvvetlerinin gözetiminde Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’na götürülecek.

1484 seçmenin kayıtlı olduğu ve ilk kez oy kullanma işleminin gerçekleştirildiği Portekiz’de ise Lizbon’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde kullanılan oyların yer aldığı sandıklar, THY’nin Lizbon-İstanbul uçağıyla ülkeye gönderilecek. 12.55 CET’de kalkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu